Loading...
Ana Sayfa / Teknoloji / Tech İş Boomuna Neler Oluyor?

Tech İş Boomuna Neler Oluyor?

Tech İş Boomuna Neler Oluyor?

1990’lı yıllarda, PC devriminin patlaması ve internet çağının ilk günlerine tanık oldık. Borsa patlaması ve federal ABD bütçe fazlasının kısa bir dönemini hızlandırdı. Bu on yılın iyimserliği, varolan sanayilere ve işçilerine – yeni teknolojilerin aksamalarına rağmen – yeni ekonomiyi yönlendiren şirketlerin istihdamda artış sağlanacağını düşünüyordu.

Bu şekilde pek bir şey yapmadı. Gerçekten, İşgücü İstatistikleri Bürosu (BLS), 1989-1999 yılları arasında bir milyondan fazla iş bulan bilgisayar ve veri işleme hizmetlerini bildirdi ve teknoloji istihdamının bu bölümünü bu on yılın sanayi iş büyümesinin ilk beşinde yer aldı. 2000 yılında, hisse senedi piyasa değerine göre ileri teknoloji ürünü ilk beş ABD şirketi, Microsoft, Cisco, Intel, IBM ve Oracle’dı (düzgün değil). 2016’da piyasa değerine göre en büyük şirketler Apple, Microsoft, Alphabet, Facebook ve Oracle’dır. Bununla birlikte, 2000 yılında meslektaşları tarafından 550.000’e kıyasla yalnızca 455.000 kişi istihdam edildi. Aynı 15 yıllık dönemde, en büyük beş teknoloji şirketinin piyasa değeri 1.3 trilyon dolardan 2.2 trilyon dolara çıktı. artırmak.

Yukarıdaki veriler, belirli bir süre ve yalnızca en iyi şirketleri kapsadığı için kesin bir karşılaştırma olmamasına karşın, trend, teknoloji sektöründeki satış ve kâr artışının, benzer iş büyümesine denk gelmediğini gösteriyor. Bu analiz, aynı zamanda bir teknoloji şirketi olarak kabul edilen Amazon’u değil, aynı zamanda bir perakendeci ve birkaç başka şey de bırakıyor. 250.000’den fazla çalışanı var, ancak bu personel sayısının büyük bir kısmı dünyadaki büyüyen dağıtım merkezlerinde çalışmaya başladı. Apple’ın 116.000 çalışanının yaklaşık yarısı da perakende mağaza operasyonlarında. Bunların hepsi gerçek işler iken, mühendislik, pazarlama, satış ve operasyonlar gibi ileri teknoloji alanlarında geleneksel olarak daha yüksek ücret alan işler değildir.

Bu eğilimin birçok nedeni var. Birincisi, yukarıdaki şirketlerin çoğunun geliştirdikleri teknolojinin kendi saflarında yerinden olmaya katkıda bulunması. Verimlilik ve işbirliği araçları ve bulut tabanlı hizmetlere geçiş, bilginin daha akıcı hale getirilmesini ve insanların yoğunluğunun azaltılmasını sağladı. Hızlı bir bağlantı olan her yerde bilgileri hızlı bir şekilde taşımak, birleştirmek ve paylaşmak, bilgi çalışanları daha verimli bir şekilde işbirliği yapabilmek anlamına gelir. Yazılım orta yönetim katmanlarını teknoloji şirketlerinden de kesti.

Donanımda, ABD’de imalat neredeyse tamamen denizden uzaklaştı. Yarı iletken ürünlerdeki bazı yüksek değerli üretim, ABD’de kalırken – Intel gibi şirketler, burada büyük fab yatırımları yapmaya devam etse de, çoğu silikon ve cihaz üretimi yurt dışına taşındı. Flex ve Foxconn gibi sözleşme üreticileri, montaj masraflarının daha düşük olduğu Çin’de ürünler üretmektedir. Tayvan Semiconductor ve Samsung gibi dökümhaneler diğer şirketler için cips oluşturuyor.

Offshoring imalatının bir sonucu, bu operasyonlar için mühendislik destek işlerinin fabrikaların bulunduğu yere gitmesi ve bu işlerin robotik, makine mühendisliği, malzeme bilimi ve kalite kontrolü gibi alanlarda uzmanlık gerektiren yüksek değerli pozisyonları içermesidir. Harvard Business School’da profesör olan Kodak ve IBM’den sorumlu bir uzman olan Willy Shih, 2012’de şunları kaydetti:

Asya’daki gelişmiş yarı iletken üretim hatlarının bazılarında, bir uçak kadar pahalı olan 65 milyon $, 70 milyon $ değerinde mühendislik üretiminde çalışan ustaları var. Son derece sofistike ve karmaşıktırlar ve fabrika katında çok sayıda mühendislik devam etmektedir.

Başka bir deyişle, üretim ekosistemi başka bir yere taşınıyorsa, sadece daha düşük beceri gerektiren işler onunla hareket etmekten daha fazlasıdır.

Kısa sürede tedarik edilen bir şey, büyük şirketlerde resmi eğitim. Tıpkı bir anekdot gibi, bilgisayar bilim programımda öğrendiğimden bu yana IBM’deki ilk iki yıl boyunca kodlama, işletim sistemleri ve ağ hakkında çok şey öğrendim. Bu 1970’lerde bilgisayar bilimi eğitiminin durumu üzerinde bir yansımanın olabileceği düşünülmektedir. Ancak şirketler, üniversiteden daha fazla çalıştıkları, daha resmi ve gayriresmi eğitim sunduğu ve içinden terfi ettikleri farklı bir zamanı yansıtmaktadır.

Bugünün işçileri, işleri daha da sıklıkla ve kariyerlerini değiştiriyor ve şirketler, resmi eğitimde çok daha az yatırım yapıyorlar. Sonuç olarak, günümüzün teknoloji şirketlerinde giriş seviyesi iş ilanları, geçmişe kıyasla daha spesifik beceriler talep ediyor gibi görünüyor. Üniversite ve teknik programlar devam etmeye çalışıyor ancak eğitimleri güncel ihtiyaçlarla eşleştirmek için teknoloji şirketleri ve akademi arasındaki yakın işbirliğine ihtiyaç duyulacak. Ya da belki teknoloji şirketleri, hem en iyi insanları için rekabet etmek hem de en iyi insanları korumak için eğitim konusundaki düşüncelerini yeniden düşünmelidir.

Yeni teknoloji her zaman, yeni endüstrilerde yeni işler ve büyüme yarattı; Çoğu işi devralan robotlar ve yapay zeka korkusu muhtemelen uzun vadede asılsızdır, zira iş olarak adlandırdığımız şey doğaya uyum sağlamak için değişecektir. Fakat etkilenenler için kısa vadede bozulma gerçek ve acı vericidir. Şirketler, eğitimciler ve politika yapıcılar, yeni teknolojinin vaat ettiğinden emin olmak için birlikte çalışarak gerçek ekonomik fırsatları birkaçdan ziyade birçok kişiye çevirmelidir.

hakkında Berat ALDIRMAZ

PremiumZen Kurucu

Ayrıca kontrol

Antik Meteorite Etkisi Dünyanın En Yüksek Doğal Sıcaklığını Üretti

Antik Meteorite Etkisi Dünyanın En Yüksek Doğal Sıcaklığını Üretti Kanada Labrador bölgesinde, istanbul escort kısa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir